– År 2024 inbjöds målpopulationen för tarmcancerscreening, dvs. de som under året fyllde 60, 62, 64, 66, 68 och 70 år. Tillsammans med inbjudningsbrevet skickades ett provtagningspaket för immunokemisk avföringstest (fecal immunochemical test, FIT) till alla berättigade.
– 421 365 personer uttogs från Myndigheten för digitalisering och befolkningsdatas databas för screeninginbjudan, och av dessa skickades inbjudan per post till 419 966 (99,7 %). En inbjudan kan t.ex. lämnas osänd på grund av sekretessförbud och saknad adress. Åland ingår inte i det nationella programmet och inte heller i denna statistik.
– Av 2024 års målpopulation returnerade ca 73,5 procent provtagningspaketet. Av dessa översteg hos 4,5 procent blodhalten i avföringen det positiva testgränsvärdet (25 mikrogram blod per gram avföring).
– Testpositiva hänvisades till screeningsjuksköterskans bedömning för fortsatta undersökningar. Den primära fortsatta undersökningen var koloskopi, som utfördes för 10 244 screeningdeltagare. Alternativa CT-kolografier rapporterades för 128 personer.
– I screeningen påvisades 413 cancrar och 3 824 förstadier till tarmcancer som kräver uppföljning eller som progredierat hos 2024 års målpopulation.
– År 2024 inbjöds personer för första gången till en andra screeningomgång i hela landet. Detta syntes som en minskning av andelen positiva, en minskning av andelen påvisade cancerfall och förstadier samt ett minskat antal koloskopier jämfört med föregående år.
– Det nationella screeningprogrammet startade år 2022. Det föregicks av ett pilotprojekt i 12 kommuner åren 2019–21.
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Män | 205202 | 141922 | 69.2 | 8074 | 5.7 | 5832 | 72.2 | 295 | 5.1 |
| Kvinnor | 216163 | 167949 | 77.7 | 6009 | 3.6 | 4412 | 73.4 | 253 | 5.7 |
| Total | 421365 | 309871 | 73.5 | 14083 | 4.5 | 10244 | 72.7 | 548 | 5.3 |
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Män | 206044 | 143623 | 69.7 | 9587 | 6.7 | 7602 | 79.3 | 584 | 7.7 |
| Kvinnor | 216606 | 170680 | 78.8 | 6914 | 4.1 | 5369 | 77.7 | 391 | 7.3 |
| Total | 422650 | 314303 | 74.4 | 16501 | 5.3 | 12971 | 78.6 | 975 | 7.5 |
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Män | 172687 | 126332 | 73.2 | 8307 | 6.6 | 6579 | 79.2 | 534 | 8.1 |
| Kvinnor | 181487 | 147376 | 81.2 | 5713 | 3.9 | 4462 | 78.1 | 342 | 7.7 |
| Total | 354174 | 273708 | 77.3 | 14020 | 5.1 | 11041 | 78.8 | 876 | 7.9 |
|
Åldersgrupp
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| 60 | Män | 36281 | 22671 | 62.5 | 1275 | 5.6 | 1028 | 80.6 | 52 | 5.1 |
| 60 | Kvinnor | 36565 | 27245 | 74.5 | 915 | 3.4 | 726 | 79.3 | 45 | 6.2 |
| 60 | Total | 72846 | 49916 | 68.5 | 2190 | 4.4 | 1754 | 80.1 | 97 | 5.5 |
| 62 | Män | 35734 | 23279 | 65.1 | 1187 | 5.1 | 877 | 73.9 | 41 | 4.7 |
| 62 | Kvinnor | 36386 | 27259 | 74.9 | 841 | 3.1 | 601 | 71.5 | 30 | 5.0 |
| 62 | Total | 72120 | 50538 | 70.1 | 2028 | 4.0 | 1478 | 72.9 | 71 | 4.8 |
| 64 | Män | 34499 | 23658 | 68.6 | 1250 | 5.3 | 891 | 71.3 | 39 | 4.4 |
| 64 | Kvinnor | 36083 | 27822 | 77.1 | 911 | 3.3 | 651 | 71.5 | 29 | 4.5 |
| 64 | Total | 70582 | 51480 | 72.9 | 2161 | 4.2 | 1542 | 71.4 | 68 | 4.4 |
| 66 | Män | 32558 | 23377 | 71.8 | 1385 | 5.9 | 991 | 71.6 | 41 | 4.1 |
| 66 | Kvinnor | 34416 | 27179 | 79.0 | 1010 | 3.7 | 734 | 72.7 | 34 | 4.6 |
| 66 | Total | 66974 | 50556 | 75.5 | 2395 | 4.7 | 1725 | 72.0 | 75 | 4.3 |
| 68 | Män | 33900 | 24917 | 73.5 | 1442 | 5.8 | 1023 | 70.9 | 64 | 6.3 |
| 68 | Kvinnor | 36406 | 29299 | 80.5 | 1097 | 3.7 | 797 | 72.7 | 50 | 6.3 |
| 68 | Total | 70306 | 54216 | 77.1 | 2539 | 4.7 | 1820 | 71.7 | 114 | 6.3 |
| 70 | Män | 32230 | 24020 | 74.5 | 1535 | 6.4 | 1022 | 66.6 | 58 | 5.7 |
| 70 | Kvinnor | 36307 | 29145 | 80.3 | 1235 | 4.2 | 903 | 73.1 | 65 | 7.2 |
| 70 | Total | 68537 | 53165 | 77.6 | 2770 | 5.2 | 1925 | 69.5 | 123 | 6.4 |
| Total | Total | 421365 | 309871 | 73.5 | 14083 | 4.5 | 10244 | 72.7 | 548 | 5.3 |
|
Åldersgrupp
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| 60 | Män | 36576 | 23063 | 63.1 | 1299 | 5.6 | 1041 | 80.1 | 60 | 5.8 |
| 60 | Kvinnor | 36941 | 27702 | 75.0 | 938 | 3.4 | 727 | 77.5 | 44 | 6.1 |
| 60 | Total | 73517 | 50765 | 69.1 | 2237 | 4.4 | 1768 | 79.0 | 104 | 5.9 |
| 62 | Män | 35391 | 23591 | 66.7 | 1411 | 6.0 | 1115 | 79.0 | 63 | 5.7 |
| 62 | Kvinnor | 36317 | 27814 | 76.6 | 1044 | 3.8 | 803 | 76.9 | 43 | 5.4 |
| 62 | Total | 71708 | 51405 | 71.7 | 2455 | 4.8 | 1918 | 78.1 | 106 | 5.5 |
| 64 | Män | 34320 | 23642 | 68.9 | 1554 | 6.6 | 1230 | 79.2 | 81 | 6.6 |
| 64 | Kvinnor | 35750 | 28200 | 78.9 | 1106 | 3.9 | 858 | 77.6 | 57 | 6.6 |
| 64 | Total | 70070 | 51842 | 74.0 | 2660 | 5.1 | 2088 | 78.5 | 138 | 6.6 |
| 66 | Män | 33977 | 24445 | 71.9 | 1660 | 6.8 | 1318 | 79.4 | 121 | 9.2 |
| 66 | Kvinnor | 35875 | 28851 | 80.4 | 1185 | 4.1 | 948 | 80.0 | 74 | 7.8 |
| 66 | Total | 69852 | 53296 | 76.3 | 2845 | 5.3 | 2266 | 79.6 | 195 | 8.6 |
| 68 | Män | 33661 | 24989 | 74.2 | 1812 | 7.3 | 1450 | 80.0 | 128 | 8.8 |
| 68 | Kvinnor | 36234 | 29447 | 81.3 | 1325 | 4.5 | 1034 | 78.0 | 81 | 7.8 |
| 68 | Total | 69895 | 54436 | 77.9 | 3137 | 5.8 | 2484 | 79.2 | 209 | 8.4 |
| 70 | Män | 32119 | 23893 | 74.4 | 1851 | 7.7 | 1448 | 78.2 | 131 | 9.0 |
| 70 | Kvinnor | 35489 | 28666 | 80.8 | 1316 | 4.6 | 999 | 75.9 | 92 | 9.2 |
| 70 | Total | 67608 | 52559 | 77.7 | 3167 | 6.0 | 2447 | 77.3 | 223 | 9.1 |
| Total | Total | 422650 | 314303 | 74.4 | 16501 | 5.3 | 12971 | 78.6 | 975 | 7.5 |
|
Åldersgrupp
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| 60 | Män | 36233 | 24773 | 68.4 | 1422 | 5.7 | 1127 | 79.3 | 81 | 7.2 |
| 60 | Kvinnor | 36541 | 28572 | 78.2 | 968 | 3.4 | 758 | 78.3 | 46 | 6.1 |
| 60 | Total | 72774 | 53345 | 73.3 | 2390 | 4.5 | 1885 | 78.9 | 127 | 6.7 |
| 62 | Män | 35030 | 25039 | 71.5 | 1529 | 6.1 | 1217 | 79.6 | 83 | 6.8 |
| 62 | Kvinnor | 36331 | 29123 | 80.2 | 1057 | 3.6 | 834 | 78.9 | 59 | 7.1 |
| 62 | Total | 71361 | 54162 | 75.9 | 2586 | 4.8 | 2051 | 79.3 | 142 | 6.9 |
| 64 | Män | 33279 | 24592 | 73.9 | 1593 | 6.5 | 1241 | 77.9 | 104 | 8.4 |
| 64 | Kvinnor | 34782 | 28444 | 81.8 | 1106 | 3.9 | 868 | 78.5 | 67 | 7.7 |
| 64 | Total | 68061 | 53036 | 77.9 | 2699 | 5.1 | 2109 | 78.1 | 171 | 8.1 |
| 66 | Män | 34846 | 26446 | 75.9 | 1797 | 6.8 | 1436 | 79.9 | 126 | 8.8 |
| 66 | Kvinnor | 36921 | 30581 | 82.8 | 1261 | 4.1 | 995 | 78.9 | 76 | 7.6 |
| 66 | Total | 71767 | 57027 | 79.5 | 3058 | 5.4 | 2431 | 79.5 | 202 | 8.3 |
| 68 | Män | 33299 | 25482 | 76.5 | 1966 | 7.7 | 1558 | 79.2 | 140 | 9.0 |
| 68 | Kvinnor | 36912 | 30656 | 83.1 | 1321 | 4.3 | 1007 | 76.2 | 94 | 9.3 |
| 68 | Total | 70211 | 56138 | 80.0 | 3287 | 5.9 | 2565 | 78.0 | 234 | 9.1 |
| Total | Total | 354174 | 273708 | 77.3 | 14020 | 5.1 | 11041 | 78.8 | 876 | 7.9 |
|
Kön
|
Test positiv
|
Deltog inte i koloskopi
|
Ingen CRC, adenom eller polyper
|
Adenom/polyp, icke-avancerad
|
Adenom/polyp, avancerad
|
Cancer
|
Övriga
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Män | 8074 | 2242 | 27.8 | 1256 | 15.6 | 1743 | 21.6 | 2410 | 29.8 | 227 | 2.8 | 201 | 2.5 |
| Kvinnor | 6009 | 1598 | 26.6 | 1351 | 22.5 | 1261 | 21.0 | 1414 | 23.5 | 186 | 3.1 | 211 | 3.5 |
|
Kön
|
Test positiv
|
Deltog inte i koloskopi
|
Ingen CRC, adenom eller polyper
|
Adenom/polyp, icke-avancerad
|
Adenom/polyp, avancerad
|
Cancer
|
Övriga
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Män | 9587 | 1991 | 20.8 | 1520 | 15.9 | 2028 | 21.2 | 3394 | 35.4 | 443 | 4.6 | 230 | 2.4 |
| Kvinnor | 6914 | 1545 | 22.3 | 1531 | 22.1 | 1456 | 21.1 | 1864 | 27.0 | 328 | 4.7 | 209 | 3.0 |
|
Kön
|
Test positiv
|
Deltog inte i koloskopi
|
Ingen CRC, adenom eller polyper
|
Adenom/polyp, icke-avancerad
|
Adenom/polyp, avancerad
|
Cancer
|
Övriga
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Män | 8307 | 1729 | 20.8 | 1431 | 17.2 | 1843 | 22.2 | 2699 | 32.5 | 388 | 4.7 | 225 | 2.7 |
| Kvinnor | 5713 | 1253 | 21.9 | 1398 | 24.5 | 1195 | 20.9 | 1472 | 25.8 | 244 | 4.3 | 168 | 2.9 |
|
Modersmål
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| Inhemsk | Män | 196117 | 137637 | 70.2 | 7829 | 5.7 | 5672 | 72.4 | 284 | 5.0 |
| Inhemsk | Kvinnor | 205528 | 161710 | 78.7 | 5759 | 3.6 | 4231 | 73.5 | 245 | 5.8 |
| Inhemsk | Total | 401645 | 299347 | 74.5 | 13588 | 4.5 | 9903 | 72.9 | 529 | 5.3 |
| Annan/inga uppgifter | Män | 9085 | 4285 | 47.2 | 245 | 5.7 | 160 | 65.3 | 11 | 6.9 |
| Annan/inga uppgifter | Kvinnor | 10635 | 6239 | 58.7 | 250 | 4.0 | 181 | 72.4 | 8 | 4.4 |
| Annan/inga uppgifter | Total | 19720 | 10524 | 53.4 | 495 | 4.7 | 341 | 68.9 | 19 | 5.6 |
| Totalt | Total | 421365 | 309871 | 73.5 | 14083 | 4.5 | 10244 | 72.7 | 548 | 5.3 |
|
Modersmål
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| Inhemsk | Män | 197691 | 139585 | 70.6 | 9341 | 6.7 | 7425 | 79.5 | 567 | 7.6 |
| Inhemsk | Kvinnor | 207249 | 165173 | 79.7 | 6663 | 4.0 | 5211 | 78.2 | 382 | 7.3 |
| Inhemsk | Total | 404940 | 304758 | 75.3 | 16004 | 5.3 | 12636 | 79.0 | 949 | 7.5 |
| Annan/inga uppgifter | Män | 8353 | 4038 | 48.3 | 246 | 6.1 | 177 | 72.0 | 17 | 9.6 |
| Annan/inga uppgifter | Kvinnor | 9357 | 5507 | 58.9 | 251 | 4.6 | 158 | 62.9 | 9 | 5.7 |
| Annan/inga uppgifter | Total | 17710 | 9545 | 53.9 | 497 | 5.2 | 335 | 67.4 | 26 | 7.8 |
| Totalt | Total | 422650 | 314303 | 74.4 | 16501 | 5.3 | 12971 | 78.6 | 975 | 7.5 |
|
Modersmål
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| Inhemsk | Män | 165875 | 122852 | 74.1 | 8096 | 6.6 | 6440 | 79.5 | 525 | 8.2 |
| Inhemsk | Kvinnor | 173344 | 142423 | 82.2 | 5553 | 3.9 | 4346 | 78.3 | 329 | 7.6 |
| Inhemsk | Total | 339219 | 265275 | 78.2 | 13649 | 5.1 | 10786 | 79.0 | 854 | 7.9 |
| Annan/inga uppgifter | Män | 6812 | 3480 | 51.1 | 211 | 6.1 | 139 | 65.9 | 9 | 6.5 |
| Annan/inga uppgifter | Kvinnor | 8143 | 4953 | 60.8 | 160 | 3.2 | 116 | 72.5 | 13 | 11.2 |
| Annan/inga uppgifter | Total | 14955 | 8433 | 56.4 | 371 | 4.4 | 255 | 68.7 | 22 | 8.6 |
| Totalt | Total | 354174 | 273708 | 77.3 | 14020 | 5.1 | 11041 | 78.8 | 876 | 7.9 |
|
Utbildning
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| Grundutbildning/inga uppgifter | Män | 39385 | 23017 | 58.4 | 1564 | 6.8 | 1044 | 66.8 | 65 | 6.2 |
| Grundutbildning/inga uppgifter | Kvinnor | 29186 | 19138 | 65.6 | 896 | 4.7 | 609 | 68.0 | 36 | 5.9 |
| Grundutbildning/inga uppgifter | Total | 68571 | 42155 | 61.5 | 2460 | 5.8 | 1653 | 67.2 | 101 | 6.1 |
| Gymnasieutbildning | Män | 98325 | 67510 | 68.7 | 4091 | 6.1 | 2978 | 72.8 | 150 | 5.0 |
| Gymnasieutbildning | Kvinnor | 93246 | 72413 | 77.7 | 2820 | 3.9 | 2056 | 72.9 | 106 | 5.2 |
| Gymnasieutbildning | Total | 191571 | 139923 | 73.0 | 6911 | 4.9 | 5034 | 72.8 | 256 | 5.1 |
| Högre utbildning | Män | 67492 | 51395 | 76.1 | 2419 | 4.7 | 1810 | 74.8 | 80 | 4.4 |
| Högre utbildning | Kvinnor | 93731 | 76398 | 81.5 | 2293 | 3.0 | 1747 | 76.2 | 111 | 6.4 |
| Högre utbildning | Total | 161223 | 127793 | 79.3 | 4712 | 3.7 | 3557 | 75.5 | 191 | 5.4 |
| Total | Total | 421365 | 309871 | 73.5 | 14083 | 4.5 | 10244 | 72.7 | 548 | 5.3 |
|
Utbildning
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| Grundutbildning/inga uppgifter | Män | 41478 | 24658 | 59.4 | 2070 | 8.4 | 1589 | 76.8 | 130 | 8.2 |
| Grundutbildning/inga uppgifter | Kvinnor | 31366 | 21318 | 68.0 | 1157 | 5.4 | 868 | 75.0 | 66 | 7.6 |
| Grundutbildning/inga uppgifter | Total | 72844 | 45976 | 63.1 | 3227 | 7.0 | 2457 | 76.1 | 196 | 8.0 |
| Gymnasieutbildning | Män | 97575 | 67572 | 69.3 | 4734 | 7.0 | 3784 | 79.9 | 269 | 7.1 |
| Gymnasieutbildning | Kvinnor | 93884 | 73863 | 78.7 | 3147 | 4.3 | 2451 | 77.9 | 177 | 7.2 |
| Gymnasieutbildning | Total | 191459 | 141435 | 73.9 | 7881 | 5.6 | 6235 | 79.1 | 446 | 7.2 |
| Högre utbildning | Män | 66991 | 51393 | 76.7 | 2783 | 5.4 | 2229 | 80.1 | 185 | 8.3 |
| Högre utbildning | Kvinnor | 91356 | 75499 | 82.6 | 2610 | 3.5 | 2050 | 78.5 | 148 | 7.2 |
| Högre utbildning | Total | 158347 | 126892 | 80.1 | 5393 | 4.3 | 4279 | 79.3 | 333 | 7.8 |
| Total | Total | 422650 | 314303 | 74.4 | 16501 | 5.3 | 12971 | 78.6 | 975 | 7.5 |
|
Utbildning
|
Kön
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| Grundutbildning/inga uppgifter | Män | 34486 | 21656 | 62.8 | 1709 | 7.9 | 1293 | 75.7 | 114 | 8.8 |
| Grundutbildning/inga uppgifter | Kvinnor | 26055 | 18262 | 70.1 | 917 | 5.0 | 692 | 75.5 | 58 | 8.4 |
| Grundutbildning/inga uppgifter | Total | 60541 | 39918 | 65.9 | 2626 | 6.6 | 1985 | 75.6 | 172 | 8.7 |
| Gymnasieutbildning | Män | 82368 | 59988 | 72.8 | 4185 | 7.0 | 3310 | 79.1 | 271 | 8.2 |
| Gymnasieutbildning | Kvinnor | 79127 | 64344 | 81.3 | 2649 | 4.1 | 2064 | 77.9 | 167 | 8.1 |
| Gymnasieutbildning | Total | 161495 | 124332 | 77.0 | 6834 | 5.5 | 5374 | 78.6 | 438 | 8.2 |
| Högre utbildning | Män | 55833 | 44688 | 80.0 | 2413 | 5.4 | 1976 | 81.9 | 149 | 7.5 |
| Högre utbildning | Kvinnor | 76305 | 64770 | 84.9 | 2147 | 3.3 | 1706 | 79.5 | 117 | 6.9 |
| Högre utbildning | Total | 132138 | 109458 | 82.8 | 4560 | 4.2 | 3682 | 80.7 | 266 | 7.2 |
| Total | Total | 354174 | 273708 | 77.3 | 14020 | 5.1 | 11041 | 78.8 | 876 | 7.9 |
|
Födelseregion
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Afrika | 1453 | 588 | 40.5 | 22 | 3.7 | 15 | 68.2 | 0 | 0.0 |
| Oceanien | 74 | 44 | 59.5 | 1 | 2.3 | 1 | 100.0 | 0 | 0.0 |
| Amerika | 837 | 464 | 55.4 | 16 | 3.4 | 12 | 75.0 | 0 | 0.0 |
| Asien | 3889 | 2156 | 55.4 | 106 | 4.9 | 76 | 71.7 | 3 | 3.9 |
| Övriga Europa | 14654 | 8301 | 56.6 | 384 | 4.6 | 261 | 68.0 | 15 | 5.7 |
| Finland | 400375 | 298265 | 74.5 | 13554 | 4.5 | 9879 | 72.9 | 530 | 5.4 |
| Inga uppgifter | 83 | 53 | 63.9 | 0 | 0.0 | 0 | – | 0 | – |
| Total | 421365 | 309871 | 73.5 | 14083 | 4.5 | 10244 | 72.7 | 548 | 5.3 |
|
Födelseregion
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Afrika | 1197 | 527 | 44.0 | 28 | 5.3 | 20 | 71.4 | 1 | 5.0 |
| Oceanien | 77 | 52 | 67.5 | 0 | 0.0 | 0 | – | 0 | – |
| Amerika | 718 | 416 | 57.9 | 18 | 4.3 | 11 | 61.1 | 1 | 9.1 |
| Asien | 3450 | 1913 | 55.4 | 94 | 4.9 | 69 | 73.4 | 3 | 4.3 |
| Övriga Europa | 13679 | 7774 | 56.8 | 408 | 5.2 | 267 | 65.4 | 19 | 7.1 |
| Finland | 403455 | 303578 | 75.2 | 15952 | 5.3 | 12604 | 79.0 | 951 | 7.5 |
| Inga uppgifter | 74 | 43 | 58.1 | 1 | 2.3 | 0 | 0.0 | 0 | – |
| Total | 422650 | 314303 | 74.4 | 16501 | 5.3 | 12971 | 78.6 | 975 | 7.5 |
|
Födelseregion
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Afrika | 1033 | 434 | 42.0 | 12 | 2.8 | 6 | 50.0 | 1 | 16.7 |
| Oceanien | 53 | 30 | 56.6 | 0 | 0.0 | 0 | – | 0 | – |
| Amerika | 631 | 371 | 58.8 | 22 | 5.9 | 16 | 72.7 | 2 | 12.5 |
| Asien | 2809 | 1646 | 58.6 | 80 | 4.9 | 55 | 68.8 | 4 | 7.3 |
| Övriga Europa | 11670 | 6992 | 59.9 | 322 | 4.6 | 231 | 71.7 | 23 | 10.0 |
| Finland | 337911 | 264193 | 78.2 | 13582 | 5.1 | 10731 | 79.0 | 846 | 7.9 |
| Inga uppgifter | 67 | 42 | 62.7 | 2 | 4.8 | 2 | 100.0 | 0 | 0.0 |
| Total | 354174 | 273708 | 77.3 | 14020 | 5.1 | 11041 | 78.8 | 876 | 7.9 |
|
Samarbetsområde
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Hela landet | 421365 | 309871 | 73.5 | 14083 | 4.5 | 10244 | 72.7 | 548 | 5.3 |
| Inre Finland | 68104 | 50662 | 74.4 | 2368 | 4.7 | 1755 | 74.1 | 91 | 5.2 |
| Norra Finland | 57766 | 43322 | 75.0 | 1972 | 4.6 | 1423 | 72.2 | 75 | 5.3 |
| Södra Finland | 157494 | 112885 | 71.7 | 5098 | 4.5 | 3579 | 70.2 | 201 | 5.6 |
| Västra Finland | 67044 | 49392 | 73.7 | 2371 | 4.8 | 1791 | 75.5 | 94 | 5.2 |
| Östra Finland | 70957 | 53610 | 75.6 | 2274 | 4.2 | 1696 | 74.6 | 87 | 5.1 |
|
Samarbetsområde
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Hela landet | 422650 | 314303 | 74.4 | 16501 | 5.3 | 12971 | 78.6 | 975 | 7.5 |
| Inre Finland | 68571 | 51658 | 75.3 | 2639 | 5.1 | 2100 | 79.6 | 182 | 8.7 |
| Norra Finland | 58913 | 44574 | 75.7 | 2323 | 5.2 | 1864 | 80.2 | 112 | 6.0 |
| Södra Finland | 156073 | 112425 | 72.0 | 5998 | 5.3 | 4470 | 74.5 | 359 | 8.0 |
| Västra Finland | 66949 | 49917 | 74.6 | 2764 | 5.5 | 2303 | 83.3 | 178 | 7.7 |
| Östra Finland | 72144 | 55729 | 77.2 | 2777 | 5.0 | 2234 | 80.4 | 144 | 6.4 |
|
Samarbetsområde
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Hela landet | 354174 | 273708 | 77.3 | 14020 | 5.1 | 11041 | 78.8 | 876 | 7.9 |
| Inre Finland | 57319 | 44599 | 77.8 | 2313 | 5.2 | 1852 | 80.1 | 172 | 9.3 |
| Norra Finland | 49332 | 38645 | 78.3 | 1970 | 5.1 | 1568 | 79.6 | 116 | 7.4 |
| Södra Finland | 130942 | 99200 | 75.8 | 5122 | 5.2 | 3861 | 75.4 | 305 | 7.9 |
| Västra Finland | 56257 | 43330 | 77.0 | 2331 | 5.4 | 1885 | 80.9 | 148 | 7.9 |
| Östra Finland | 60324 | 47934 | 79.5 | 2284 | 4.8 | 1875 | 82.1 | 135 | 7.2 |
|
Samarbetsområde
|
Test positiv
|
Deltog inte i koloskopi
|
Ingen CRC, adenom eller polyper
|
Adenom/polyp, icke-avancerad
|
Adenom/polyp, avancerad
|
Cancer
|
Övriga
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Inre Finland | 2368 | 614 | 25.9 | 440 | 18.6 | 558 | 23.6 | 625 | 26.4 | 61 | 2.6 | 73 | 3.1 |
| Norra Finland | 1972 | 549 | 27.8 | 450 | 22.8 | 413 | 20.9 | 470 | 23.8 | 46 | 2.3 | 47 | 2.4 |
| Södra Finland | 5098 | 1519 | 29.8 | 780 | 15.3 | 990 | 19.4 | 1510 | 29.6 | 158 | 3.1 | 145 | 2.8 |
| Västra Finland | 2371 | 580 | 24.5 | 442 | 18.6 | 505 | 21.3 | 700 | 29.5 | 73 | 3.1 | 73 | 3.1 |
| Östra Finland | 2274 | 578 | 25.4 | 495 | 21.8 | 538 | 23.7 | 519 | 22.8 | 75 | 3.3 | 74 | 3.3 |
|
Samarbetsområde
|
Test positiv
|
Deltog inte i koloskopi
|
Ingen CRC, adenom eller polyper
|
Adenom/polyp, icke-avancerad
|
Adenom/polyp, avancerad
|
Cancer
|
Övriga
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Inre Finland | 2639 | 541 | 20.5 | 577 | 21.9 | 555 | 21.0 | 782 | 29.6 | 135 | 5.1 | 51 | 1.9 |
| Norra Finland | 2323 | 459 | 19.8 | 527 | 22.7 | 526 | 22.6 | 674 | 29.0 | 78 | 3.4 | 62 | 2.7 |
| Södra Finland | 5998 | 1528 | 25.5 | 890 | 14.8 | 1147 | 19.1 | 1980 | 33.0 | 306 | 5.1 | 164 | 2.7 |
| Västra Finland | 2764 | 464 | 16.8 | 482 | 17.4 | 607 | 22.0 | 1005 | 36.4 | 122 | 4.4 | 94 | 3.4 |
| Östra Finland | 2777 | 544 | 19.6 | 575 | 20.7 | 649 | 23.4 | 817 | 29.4 | 130 | 4.7 | 68 | 2.4 |
|
Samarbetsområde
|
Test positiv
|
Deltog inte i koloskopi
|
Ingen CRC, adenom eller polyper
|
Adenom/polyp, icke-avancerad
|
Adenom/polyp, avancerad
|
Cancer
|
Övriga
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Inre Finland | 2313 | 462 | 20.0 | 535 | 23.1 | 546 | 23.6 | 614 | 26.5 | 98 | 4.2 | 60 | 2.6 |
| Norra Finland | 1970 | 402 | 20.4 | 467 | 23.7 | 448 | 22.7 | 530 | 26.9 | 69 | 3.5 | 55 | 2.8 |
| Södra Finland | 5122 | 1261 | 24.6 | 815 | 15.9 | 1007 | 19.7 | 1677 | 32.7 | 238 | 4.6 | 136 | 2.7 |
| Västra Finland | 2331 | 447 | 19.2 | 523 | 22.4 | 507 | 21.8 | 683 | 29.3 | 107 | 4.6 | 72 | 3.1 |
| Östra Finland | 2284 | 410 | 18.0 | 489 | 21.4 | 530 | 23.2 | 667 | 29.2 | 120 | 5.3 | 70 | 3.1 |
|
Välfärdsområde
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Birkaland | 37764 | 28058 | 74.3 | 1236 | 4.4 | 868 | 70.2 | 44 | 5.1 |
| Egentliga Finland | 36669 | 26943 | 73.5 | 1260 | 4.7 | 984 | 78.1 | 64 | 6.5 |
| Egentliga Tavastland | 14399 | 10705 | 74.3 | 544 | 5.1 | 406 | 74.6 | 29 | 7.1 |
| Hela landet | 421365 | 309871 | 73.5 | 14083 | 4.5 | 10244 | 72.7 | 548 | 5.3 |
| Helsingfors stad | 42015 | 29226 | 69.6 | 1284 | 4.4 | 870 | 67.8 | 46 | 5.3 |
| Kajanaland | 7009 | 5362 | 76.5 | 280 | 5.2 | 182 | 65.0 | 8 | 4.4 |
| Kymmenedalen | 14431 | 10098 | 70.0 | 496 | 4.9 | 308 | 62.1 | 19 | 6.2 |
| Lappland | 16183 | 11925 | 73.7 | 571 | 4.8 | 415 | 72.7 | 15 | 3.6 |
| Mellersta Finland | 21191 | 16219 | 76.5 | 669 | 4.1 | 506 | 75.6 | 43 | 8.5 |
| Mellersta Nyland | 15179 | 11236 | 74.0 | 567 | 5.0 | 398 | 70.2 | 13 | 3.3 |
| Mellersta Österbotten | 4928 | 3612 | 73.3 | 168 | 4.7 | 125 | 74.4 | 9 | 7.2 |
| Norra Karelen | 14800 | 10833 | 73.2 | 425 | 3.9 | 338 | 79.5 | 14 | 4.1 |
| Norra Savolax | 21844 | 16465 | 75.4 | 739 | 4.5 | 513 | 69.4 | 16 | 3.1 |
| Norra Österbotten | 29646 | 22423 | 75.6 | 953 | 4.3 | 701 | 73.6 | 43 | 6.1 |
| Päijänne-Tavastland | 17272 | 12996 | 75.2 | 565 | 4.3 | 402 | 71.2 | 22 | 5.5 |
| Satakunta | 18076 | 13115 | 72.6 | 693 | 5.3 | 499 | 72.0 | 19 | 3.8 |
| Södra Karelen | 11131 | 8241 | 74.0 | 375 | 4.6 | 284 | 75.7 | 20 | 7.0 |
| Södra Savolax | 13122 | 10093 | 76.9 | 441 | 4.4 | 339 | 76.9 | 14 | 4.1 |
| Södra Österbotten | 15941 | 11899 | 74.6 | 588 | 4.9 | 481 | 81.8 | 18 | 3.7 |
| Vanda och Kervo | 17443 | 12433 | 71.3 | 604 | 4.9 | 441 | 73.0 | 22 | 5.0 |
| Västra Nyland | 32139 | 22976 | 71.5 | 946 | 4.1 | 705 | 74.5 | 49 | 7.0 |
| Österbotten | 12299 | 9334 | 75.9 | 418 | 4.5 | 308 | 73.7 | 11 | 3.6 |
| Östra Nyland | 7884 | 5679 | 72.0 | 261 | 4.6 | 171 | 65.5 | 10 | 5.8 |
|
Välfärdsområde
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Birkaland | 37894 | 28652 | 75.6 | 1427 | 5.0 | 1101 | 77.2 | 89 | 8.1 |
| Egentliga Finland | 36381 | 26953 | 74.1 | 1467 | 5.4 | 1247 | 85.0 | 97 | 7.8 |
| Egentliga Tavastland | 14767 | 11095 | 75.1 | 596 | 5.4 | 480 | 80.5 | 59 | 12.3 |
| Hela landet | 422650 | 314303 | 74.4 | 16501 | 5.3 | 12971 | 78.6 | 975 | 7.5 |
| Helsingfors stad | 41047 | 28615 | 69.7 | 1452 | 5.1 | 995 | 68.5 | 51 | 5.1 |
| Kajanaland | 7171 | 5540 | 77.3 | 308 | 5.6 | 243 | 78.9 | 21 | 8.6 |
| Kymmenedalen | 14795 | 10288 | 69.5 | 616 | 6.0 | 452 | 73.4 | 38 | 8.4 |
| Lappland | 16630 | 12455 | 74.9 | 701 | 5.6 | 554 | 79.0 | 32 | 5.8 |
| Mellersta Finland | 21788 | 16906 | 77.6 | 832 | 4.9 | 645 | 77.5 | 40 | 6.2 |
| Mellersta Nyland | 15025 | 11016 | 73.3 | 591 | 5.4 | 451 | 76.3 | 35 | 7.8 |
| Mellersta Österbotten | 5187 | 3796 | 73.2 | 203 | 5.3 | 165 | 81.3 | 7 | 4.2 |
| Norra Karelen | 15442 | 11779 | 76.3 | 417 | 3.5 | 366 | 87.8 | 34 | 9.3 |
| Norra Savolax | 21822 | 16861 | 77.3 | 944 | 5.6 | 699 | 74.0 | 34 | 4.9 |
| Norra Österbotten | 29925 | 22783 | 76.1 | 1111 | 4.9 | 902 | 81.2 | 52 | 5.8 |
| Päijänne-Tavastland | 17480 | 13312 | 76.2 | 739 | 5.6 | 547 | 74.0 | 55 | 10.1 |
| Satakunta | 18084 | 13500 | 74.7 | 824 | 6.1 | 685 | 83.1 | 50 | 7.3 |
| Södra Karelen | 11221 | 8354 | 74.4 | 474 | 5.7 | 398 | 84.0 | 27 | 6.8 |
| Södra Savolax | 13092 | 10183 | 77.8 | 584 | 5.7 | 524 | 89.7 | 36 | 6.9 |
| Södra Österbotten | 15910 | 11911 | 74.9 | 616 | 5.2 | 519 | 84.3 | 34 | 6.6 |
| Vanda och Kervo | 17037 | 12197 | 71.6 | 677 | 5.6 | 496 | 73.3 | 46 | 9.3 |
| Västra Nyland | 31569 | 22938 | 72.7 | 1157 | 5.0 | 891 | 77.0 | 84 | 9.4 |
| Österbotten | 12484 | 9464 | 75.8 | 473 | 5.0 | 371 | 78.4 | 31 | 8.4 |
| Östra Nyland | 7899 | 5705 | 72.2 | 292 | 5.1 | 240 | 82.2 | 23 | 9.6 |
|
Välfärdsområde
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Birkaland | 31540 | 24528 | 77.8 | 1252 | 5.1 | 976 | 78.0 | 81 | 8.3 |
| Egentliga Finland | 30576 | 23632 | 77.3 | 1297 | 5.5 | 1026 | 79.1 | 77 | 7.5 |
| Egentliga Tavastland | 12157 | 9532 | 78.4 | 521 | 5.5 | 425 | 81.6 | 51 | 12.0 |
| Hela landet | 354174 | 273708 | 77.3 | 14020 | 5.1 | 11041 | 78.8 | 876 | 7.9 |
| Helsingfors stad | 35103 | 25691 | 73.2 | 1282 | 5.0 | 933 | 72.8 | 59 | 6.3 |
| Kajanaland | 6019 | 4780 | 79.4 | 269 | 5.6 | 210 | 78.1 | 13 | 6.2 |
| Kymmenedalen | 12228 | 9029 | 73.8 | 540 | 6.0 | 412 | 76.3 | 22 | 5.3 |
| Lappland | 13972 | 10837 | 77.6 | 588 | 5.4 | 469 | 79.8 | 35 | 7.5 |
| Mellersta Finland | 17979 | 14388 | 80.0 | 665 | 4.6 | 548 | 82.4 | 44 | 8.0 |
| Mellersta Nyland | 12475 | 9828 | 78.8 | 515 | 5.2 | 361 | 70.1 | 24 | 6.6 |
| Mellersta Österbotten | 4225 | 3219 | 76.2 | 158 | 4.9 | 137 | 86.7 | 17 | 12.4 |
| Norra Karelen | 12737 | 9968 | 78.3 | 336 | 3.4 | 301 | 89.6 | 25 | 8.3 |
| Norra Savolax | 18463 | 14520 | 78.6 | 807 | 5.6 | 605 | 75.0 | 43 | 7.1 |
| Norra Österbotten | 25116 | 19809 | 78.9 | 955 | 4.8 | 752 | 78.7 | 51 | 6.8 |
| Päijänne-Tavastland | 14481 | 11501 | 79.4 | 564 | 4.9 | 451 | 80.0 | 38 | 8.4 |
| Satakunta | 15346 | 11627 | 75.8 | 660 | 5.7 | 565 | 85.6 | 42 | 7.4 |
| Södra Karelen | 9465 | 7456 | 78.8 | 419 | 5.6 | 325 | 77.6 | 32 | 9.8 |
| Södra Savolax | 11145 | 9058 | 81.3 | 476 | 5.3 | 421 | 88.4 | 23 | 5.5 |
| Södra Österbotten | 13622 | 10539 | 77.4 | 540 | 5.1 | 451 | 83.5 | 40 | 8.9 |
| Vanda och Kervo | 14235 | 10698 | 75.2 | 545 | 5.1 | 410 | 75.2 | 36 | 8.8 |
| Västra Nyland | 26432 | 20061 | 75.9 | 991 | 4.9 | 763 | 77.0 | 76 | 10.0 |
| Österbotten | 10335 | 8071 | 78.1 | 374 | 4.6 | 294 | 78.6 | 29 | 9.9 |
| Östra Nyland | 6523 | 4936 | 75.7 | 266 | 5.4 | 206 | 77.4 | 18 | 8.7 |
|
Välfärdsområde
|
Test positiv
|
Deltog inte i koloskopi
|
Ingen CRC, adenom eller polyper
|
Adenom/polyp, icke-avancerad
|
Adenom/polyp, avancerad
|
Cancer
|
Övriga
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Birkaland | 1236 | 369 | 29.9 | 214 | 17.3 | 279 | 22.6 | 303 | 24.5 | 31 | 2.5 | 43 | 3.5 |
| Egentliga Finland | 1260 | 276 | 21.9 | 173 | 13.7 | 268 | 21.3 | 448 | 35.6 | 50 | 4.0 | 47 | 3.7 |
| Egentliga Tavastland | 544 | 138 | 25.4 | 119 | 21.9 | 111 | 20.4 | 151 | 27.8 | 11 | 2.0 | 14 | 2.6 |
| Helsingfors stad | 1284 | 414 | 32.2 | 167 | 13.0 | 215 | 16.7 | 408 | 31.8 | 38 | 3.0 | 42 | 3.3 |
| Kajanaland | 280 | 98 | 35.0 | 78 | 27.9 | 44 | 15.7 | 58 | 20.7 | 2 | 0.7 | 0 | 0.0 |
| Kymmenedalen | 496 | 188 | 37.9 | 84 | 16.9 | 86 | 17.3 | 112 | 22.6 | 16 | 3.2 | 10 | 2.0 |
| Lappland | 571 | 156 | 27.3 | 119 | 20.8 | 137 | 24.0 | 133 | 23.3 | 10 | 1.8 | 17 | 3.0 |
| Mellersta Finland | 669 | 163 | 24.4 | 193 | 28.8 | 112 | 16.7 | 151 | 22.6 | 29 | 4.3 | 22 | 3.3 |
| Mellersta Nyland | 567 | 169 | 29.8 | 131 | 23.1 | 138 | 24.3 | 98 | 17.3 | 12 | 2.1 | 19 | 3.4 |
| Mellersta Österbotten | 168 | 43 | 25.6 | 27 | 16.1 | 29 | 17.3 | 61 | 36.3 | 8 | 4.8 | 1 | 0.6 |
| Norra Karelen | 425 | 87 | 20.5 | 97 | 22.8 | 123 | 28.9 | 87 | 20.5 | 10 | 2.4 | 21 | 4.9 |
| Norra Savolax | 739 | 226 | 30.6 | 121 | 16.4 | 180 | 24.4 | 183 | 24.8 | 19 | 2.6 | 14 | 1.9 |
| Norra Österbotten | 953 | 252 | 26.4 | 226 | 23.7 | 203 | 21.3 | 218 | 22.9 | 26 | 2.7 | 29 | 3.0 |
| Päijänne-Tavastland | 565 | 163 | 28.8 | 66 | 11.7 | 105 | 18.6 | 215 | 38.1 | 14 | 2.5 | 5 | 0.9 |
| Satakunta | 693 | 194 | 28.0 | 213 | 30.7 | 147 | 21.2 | 105 | 15.2 | 14 | 2.0 | 20 | 2.9 |
| Södra Karelen | 375 | 91 | 24.3 | 62 | 16.5 | 81 | 21.6 | 114 | 30.4 | 14 | 3.7 | 13 | 3.5 |
| Södra Savolax | 441 | 102 | 23.1 | 84 | 19.0 | 123 | 27.9 | 98 | 22.2 | 17 | 3.9 | 17 | 3.9 |
| Södra Österbotten | 588 | 107 | 18.2 | 107 | 18.2 | 168 | 28.6 | 171 | 29.1 | 19 | 3.2 | 16 | 2.7 |
| Vanda och Kervo | 604 | 163 | 27.0 | 78 | 12.9 | 101 | 16.7 | 217 | 35.9 | 19 | 3.1 | 26 | 4.3 |
| Västra Nyland | 946 | 241 | 25.5 | 144 | 15.2 | 207 | 21.9 | 294 | 31.1 | 34 | 3.6 | 27 | 2.9 |
| Österbotten | 418 | 110 | 26.3 | 56 | 13.4 | 90 | 21.5 | 147 | 35.2 | 9 | 2.2 | 6 | 1.4 |
| Östra Nyland | 261 | 90 | 34.5 | 48 | 18.4 | 57 | 21.8 | 52 | 19.9 | 11 | 4.2 | 3 | 1.1 |
|
Välfärdsområde
|
Test positiv
|
Deltog inte i koloskopi
|
Ingen CRC, adenom eller polyper
|
Adenom/polyp, icke-avancerad
|
Adenom/polyp, avancerad
|
Cancer
|
Övriga
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Birkaland | 1427 | 327 | 22.9 | 348 | 24.4 | 311 | 21.8 | 355 | 24.9 | 64 | 4.5 | 23 | 1.6 |
| Egentliga Finland | 1467 | 222 | 15.1 | 186 | 12.7 | 324 | 22.1 | 609 | 41.5 | 61 | 4.2 | 70 | 4.8 |
| Egentliga Tavastland | 596 | 116 | 19.5 | 110 | 18.5 | 120 | 20.1 | 191 | 32.0 | 42 | 7.0 | 17 | 2.9 |
| Helsingfors stad | 1452 | 457 | 31.5 | 173 | 11.9 | 220 | 15.2 | 494 | 34.0 | 51 | 3.5 | 57 | 3.9 |
| Kajanaland | 308 | 65 | 21.1 | 65 | 21.1 | 75 | 24.4 | 90 | 29.2 | 12 | 3.9 | 1 | 0.3 |
| Kymmenedalen | 616 | 164 | 26.6 | 123 | 20.0 | 106 | 17.2 | 168 | 27.3 | 38 | 6.2 | 17 | 2.8 |
| Lappland | 701 | 147 | 21.0 | 148 | 21.1 | 157 | 22.4 | 206 | 29.4 | 28 | 4.0 | 15 | 2.1 |
| Mellersta Finland | 832 | 187 | 22.5 | 238 | 28.6 | 184 | 22.1 | 186 | 22.4 | 28 | 3.4 | 13 | 1.6 |
| Mellersta Nyland | 591 | 140 | 23.7 | 120 | 20.3 | 132 | 22.3 | 157 | 26.6 | 33 | 5.6 | 9 | 1.5 |
| Mellersta Österbotten | 203 | 38 | 18.7 | 34 | 16.7 | 48 | 23.6 | 73 | 36.0 | 8 | 3.9 | 4 | 2.0 |
| Norra Karelen | 417 | 52 | 12.5 | 96 | 23.0 | 100 | 24.0 | 125 | 30.0 | 27 | 6.5 | 18 | 4.3 |
| Norra Savolax | 944 | 245 | 26.0 | 133 | 14.1 | 197 | 20.9 | 321 | 34.0 | 33 | 3.5 | 16 | 1.7 |
| Norra Österbotten | 1111 | 209 | 18.8 | 280 | 25.2 | 246 | 22.1 | 305 | 27.5 | 30 | 2.7 | 42 | 3.8 |
| Päijänne-Tavastland | 739 | 192 | 26.0 | 87 | 11.8 | 146 | 19.8 | 281 | 38.0 | 41 | 5.5 | 5 | 0.7 |
| Satakunta | 824 | 139 | 16.9 | 231 | 28.0 | 184 | 22.3 | 218 | 26.5 | 38 | 4.6 | 16 | 1.9 |
| Södra Karelen | 474 | 76 | 16.0 | 87 | 18.4 | 107 | 22.6 | 161 | 34.0 | 25 | 5.3 | 18 | 3.8 |
| Södra Savolax | 584 | 60 | 10.3 | 108 | 18.5 | 168 | 28.8 | 185 | 31.7 | 42 | 7.2 | 21 | 3.6 |
| Södra Österbotten | 616 | 98 | 15.9 | 119 | 19.3 | 124 | 20.1 | 236 | 38.3 | 29 | 4.7 | 11 | 1.8 |
| Vanda och Kervo | 677 | 181 | 26.7 | 84 | 12.4 | 123 | 18.2 | 233 | 34.4 | 35 | 5.2 | 21 | 3.1 |
| Västra Nyland | 1157 | 266 | 23.0 | 161 | 13.9 | 242 | 20.9 | 399 | 34.5 | 63 | 5.4 | 27 | 2.3 |
| Österbotten | 473 | 103 | 21.8 | 65 | 13.7 | 99 | 20.9 | 178 | 37.6 | 23 | 4.9 | 8 | 1.7 |
| Östra Nyland | 292 | 52 | 17.8 | 55 | 18.8 | 71 | 24.3 | 87 | 29.8 | 20 | 6.8 | 10 | 3.4 |
|
Välfärdsområde
|
Test positiv
|
Deltog inte i koloskopi
|
Ingen CRC, adenom eller polyper
|
Adenom/polyp, icke-avancerad
|
Adenom/polyp, avancerad
|
Cancer
|
Övriga
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | N | % | |
| Birkaland | 1252 | 276 | 22.0 | 318 | 25.4 | 307 | 24.5 | 294 | 23.5 | 36 | 2.9 | 22 | 1.8 |
| Egentliga Finland | 1297 | 272 | 21.0 | 223 | 17.2 | 283 | 21.8 | 414 | 31.9 | 62 | 4.8 | 48 | 3.7 |
| Egentliga Tavastland | 521 | 96 | 18.4 | 96 | 18.4 | 106 | 20.3 | 167 | 32.1 | 33 | 6.3 | 23 | 4.4 |
| Helsingfors stad | 1282 | 349 | 27.2 | 169 | 13.2 | 217 | 16.9 | 453 | 35.3 | 52 | 4.1 | 42 | 3.3 |
| Kajanaland | 269 | 59 | 21.9 | 64 | 23.8 | 59 | 21.9 | 77 | 28.6 | 7 | 2.6 | 3 | 1.1 |
| Kymmenedalen | 540 | 128 | 23.7 | 109 | 20.2 | 113 | 20.9 | 145 | 26.9 | 24 | 4.4 | 21 | 3.9 |
| Lappland | 588 | 119 | 20.2 | 119 | 20.2 | 140 | 23.8 | 166 | 28.2 | 28 | 4.8 | 16 | 2.7 |
| Mellersta Finland | 665 | 117 | 17.6 | 198 | 29.8 | 167 | 25.1 | 137 | 20.6 | 32 | 4.8 | 14 | 2.1 |
| Mellersta Nyland | 515 | 154 | 29.9 | 94 | 18.3 | 98 | 19.0 | 135 | 26.2 | 21 | 4.1 | 14 | 2.7 |
| Mellersta Österbotten | 158 | 21 | 13.3 | 41 | 25.9 | 33 | 20.9 | 53 | 33.5 | 5 | 3.2 | 5 | 3.2 |
| Norra Karelen | 336 | 36 | 10.7 | 91 | 27.1 | 85 | 25.3 | 84 | 25.0 | 23 | 6.8 | 18 | 5.4 |
| Norra Savolax | 807 | 202 | 25.0 | 115 | 14.3 | 156 | 19.3 | 288 | 35.7 | 34 | 4.2 | 12 | 1.5 |
| Norra Österbotten | 955 | 203 | 21.3 | 243 | 25.4 | 216 | 22.6 | 234 | 24.5 | 29 | 3.0 | 31 | 3.2 |
| Päijänne-Tavastland | 564 | 113 | 20.0 | 84 | 14.9 | 120 | 21.3 | 212 | 37.6 | 29 | 5.1 | 12 | 2.1 |
| Satakunta | 660 | 95 | 14.4 | 251 | 38.0 | 141 | 21.4 | 127 | 19.2 | 29 | 4.4 | 19 | 2.9 |
| Södra Karelen | 419 | 94 | 22.4 | 79 | 18.9 | 75 | 17.9 | 143 | 34.1 | 21 | 5.0 | 7 | 1.7 |
| Södra Savolax | 476 | 55 | 11.6 | 85 | 17.9 | 122 | 25.6 | 158 | 33.2 | 31 | 6.5 | 26 | 5.5 |
| Södra Österbotten | 540 | 90 | 16.7 | 121 | 22.4 | 133 | 24.6 | 153 | 28.3 | 29 | 5.4 | 15 | 2.8 |
| Vanda och Kervo | 545 | 135 | 24.8 | 64 | 11.7 | 109 | 20.0 | 201 | 36.9 | 29 | 5.3 | 7 | 1.3 |
| Västra Nyland | 991 | 228 | 23.0 | 161 | 16.2 | 220 | 22.2 | 317 | 32.0 | 47 | 4.7 | 23 | 2.3 |
| Österbotten | 374 | 80 | 21.4 | 49 | 13.1 | 83 | 22.2 | 142 | 38.0 | 16 | 4.3 | 5 | 1.3 |
| Östra Nyland | 266 | 60 | 22.6 | 55 | 20.7 | 55 | 20.7 | 71 | 26.7 | 15 | 5.6 | 10 | 3.8 |
Senaste år (2024)
Senaste år (2024)
|
Kön
|
Föregående resultat
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| Män | Negativ | 116319 | 105559 | 90.7 | 5092 | 4.8 | 4138 | 81.3 | 198 | 4.8 |
| Män | Positiv | 8129 | 5595 | 68.8 | 958 | 17.1 | 161 | 16.8 | 10 | 6.2 |
| Män | Deltog inte | 43362 | 7583 | 17.5 | 713 | 9.4 | 477 | 66.9 | 32 | 6.7 |
| Män | Första inbjudan | 37392 | 23185 | 62.0 | 1311 | 5.7 | 1056 | 80.5 | 55 | 5.2 |
| Män | Total | 205202 | 141922 | 69.2 | 8074 | 5.7 | 5832 | 72.2 | 295 | 5.1 |
| Kvinnor | Negativ | 140507 | 129971 | 92.5 | 4164 | 3.2 | 3348 | 80.4 | 179 | 5.3 |
| Kvinnor | Positiv | 5621 | 3972 | 70.7 | 519 | 13.1 | 82 | 15.8 | 7 | 8.5 |
| Kvinnor | Deltog inte | 32404 | 6169 | 19.0 | 386 | 6.3 | 237 | 61.4 | 20 | 8.4 |
| Kvinnor | Första inbjudan | 37631 | 27837 | 74.0 | 940 | 3.4 | 745 | 79.3 | 47 | 6.3 |
| Kvinnor | Total | 216163 | 167949 | 77.7 | 6009 | 3.6 | 4412 | 73.4 | 253 | 5.7 |
| Total | Total | 421365 | 309871 | 73.5 | 14083 | 4.5 | 10244 | 72.7 | 548 | 5.3 |
|
Kön
|
Föregående resultat
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| Män | Negativ | 12535 | 11600 | 92.5 | 591 | 5.1 | 473 | 80.0 | 22 | 4.7 |
| Män | Positiv | 657 | 440 | 67.0 | 73 | 16.6 | 20 | 27.4 | 1 | 5.0 |
| Män | Deltog inte | 4687 | 1055 | 22.5 | 98 | 9.3 | 62 | 63.3 | 4 | 6.5 |
| Män | Första inbjudan | 188165 | 130528 | 69.4 | 8825 | 6.8 | 7047 | 79.9 | 557 | 7.9 |
| Män | Total | 206044 | 143623 | 69.7 | 9587 | 6.7 | 7602 | 79.3 | 584 | 7.7 |
| Kvinnor | Negativ | 16041 | 15078 | 94.0 | 498 | 3.3 | 404 | 81.1 | 20 | 5.0 |
| Kvinnor | Positiv | 477 | 342 | 71.7 | 40 | 11.7 | 8 | 20.0 | 1 | 12.5 |
| Kvinnor | Deltog inte | 3570 | 965 | 27.0 | 62 | 6.4 | 43 | 69.4 | 3 | 7.0 |
| Kvinnor | Första inbjudan | 196518 | 154295 | 78.5 | 6314 | 4.1 | 4914 | 77.8 | 367 | 7.5 |
| Kvinnor | Total | 216606 | 170680 | 78.8 | 6914 | 4.1 | 5369 | 77.7 | 391 | 7.3 |
| Total | Total | 422650 | 314303 | 74.4 | 16501 | 5.3 | 12971 | 78.6 | 975 | 7.5 |
|
Kön
|
Föregående resultat
|
Urval
|
Deltagit
|
Test positiv
|
Deltagit i kolonoskopi (av test positiv)
|
Kirurgisk/neoadjuvant behandling (av dem som genomgick kolonoskopi)
|
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N | N | % | N | % | N | % | N | % | ||
| Män | Negativ | 10239 | 9592 | 93.7 | 485 | 5.1 | 400 | 82.5 | 20 | 5.0 |
| Män | Positiv | 382 | 270 | 70.7 | 63 | 23.3 | 18 | 28.6 | 2 | 11.1 |
| Män | Deltog inte | 3322 | 728 | 21.9 | 65 | 8.9 | 42 | 64.6 | 3 | 7.1 |
| Män | Första inbjudan | 158744 | 115742 | 72.9 | 7694 | 6.6 | 6119 | 79.5 | 509 | 8.3 |
| Män | Total | 172687 | 126332 | 73.2 | 8307 | 6.6 | 6579 | 79.2 | 534 | 8.1 |
| Kvinnor | Negativ | 12239 | 11679 | 95.4 | 341 | 2.9 | 280 | 82.1 | 14 | 5.0 |
| Kvinnor | Positiv | 466 | 319 | 68.5 | 46 | 14.4 | 14 | 30.4 | 1 | 7.1 |
| Kvinnor | Deltog inte | 2666 | 675 | 25.3 | 28 | 4.1 | 17 | 60.7 | 0 | 0.0 |
| Kvinnor | Första inbjudan | 166116 | 134703 | 81.1 | 5298 | 3.9 | 4151 | 78.4 | 327 | 7.9 |
| Kvinnor | Total | 181487 | 147376 | 81.2 | 5713 | 3.9 | 4462 | 78.1 | 342 | 7.7 |
| Total | Total | 354174 | 273708 | 77.3 | 14020 | 5.1 | 11041 | 78.8 | 876 | 7.9 |
Kön |
Interval cancer type |
N |
% |
|---|---|---|---|
| Män | Non-attender | 169 | 23.1 |
| Män | Interval cancer, negativ | 83 | 11.3 |
| Män | Interval cancer, positiv | 48 | 6.5 |
| Män | Screen-detected | 433 | 59.1 |
| Kvinnor | Non-attender | 90 | 17.7 |
| Kvinnor | Interval cancer, negativ | 93 | 18.3 |
| Kvinnor | Interval cancer, positiv | 39 | 7.7 |
| Kvinnor | Screen-detected | 286 | 56.3 |